"Państwo musi wyjść z pomocą". Prezes Ordo Iuris o opiece nad osobami niepełnosprawnym
- Opieka nad osobami z niepełnosprawnością, w szczególności nad osobami wychowującymi dzieci z niepełnosprawnością i przyjmującymi je, jest stałym elementem postulatów wszystkich środowisk, które przez lata starały się o zabezpieczenie prawne życia osób niepełnosprawnych także przed narodzeniem - mówił w Polskim Radiu 24 Jerzy Kwaśniewski, prezes Ordo Iuris.
2021-01-30, 17:31
Instytut Ordo Iuris, wraz z innymi organizacjami prorodzinnymi, złożył w Kancelarii Prezydenta propozycje rozwiązań prawnych dotyczące wsparcia osób niepełnosprawnych oraz usprawnienia procedur adopcyjnych, a także analizę programu wsparcia kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem". Na stronie otoczmypomoca.pl można podpisywać petycję do prezydenta z apelem o podjęcie działań w kierunku wprowadzenia rozwiązań legislacyjnych w tym zakresie.
Powiązany Artykuł
Fogiel o o zmianach prawnych po wyroku TK: w grę wchodzi cały wachlarz środków, to i ustawy, i rozporządzenia
Usprawnienie działania hospicjów perinatalnych, opieka paliatywna nad dziećmi jako świadczenie nielimitowane, opieka nad osobami z niepełnosprawnościami czy usprawnienia procedur adopcyjnych, to niektóre z propozycji organizacji prorodzinnych. Projekty rozwiązań prawnych regulujących te kwestie złożyli w kancelarii prezydenta przedstawiciele organizacji z Instytutu Ordo Iuris, Centrum Życia i Rodziny i Fundacji Ona i On.
Jerzy Kwaśniewski przedstawił główne założenia propozycji zmian prawa, mających na celu objęcie właściwą opieką osób z niepełnosprawnościami, oraz ich rodzin. - Mamy nadzieję, że ten system rozwiązań, powodujący istotne zmiany w opiece nad niepełnosprawnością, będzie przedmiotem debaty w najbliższych tygodniach i jak najszybciej zostanie przyjęty przez Sejm. Projekt złożyliśmy do prezydenta Andrzeja Dudy, który wyposażony w inicjatywę ustawodawczą, może ten proces znacząco przyśpieszyć - podkreślał.
- Państwo musi teraz wyjść z pomocą, wyciągnąć rękę, zapewnić równe szanse tym wszystkim, których życia zostały przez wyrok Trybunału Konstytucyjnego ocalone. Nie można ich pozostawić samym sobie - zwracał uwagę prezes Ordo Iuris.
REKLAMA
Posłuchaj
Autorzy raportu proponują także wprowadzenie bonu terapeutycznego dla niepełnosprawnych, na świadczenia rehabilitacyjne, medyczne. Wśród proponowanych rozwiązań znalazły się też zmiany w prawie podatkowym, polegające na rozszerzeniu ulgi rehabilitacyjnej i zniesieniu limitu odliczeń od dochodu darowizn dokonywanych na rzecz organizacji na działających na rzecz osób niepełnosprawnych.
- Następuje bardzo ważny proces ujednolicenia systemu wsparcia, bez którego tego typu reforma, o której dzisiaj mówimy, w ogóle nie byłaby możliwa. Te postulaty są wynikiem długotrwałych prac i analitycznego wysiłku instytutu Ordo Iuris, ale i wielu organizacji społecznych - zaznaczył gość audycji.
Czytaj także:
- Warszawski ratusz: publikacja wyroku TK jest wiążąca dla wszystkich miejskich szpitali
- Protesty przeciwko zakazowi aborcji. Dawid Wildstein: lewica głosi teraz, że nie liczy się życie, a jakość życia
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
***
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: Jerzy Kwaśniewski, prezes Instytutu Ordo Iuris
Data emisji: 30.01.2021
REKLAMA
Godzina emisji: 16.35
PR24/ka
Polecane
REKLAMA